Już drugi raz z rzędu mam wielką, niezwykłą przyjemność przyznawać Zbójeckie Gwiazdy, a więc wyróżnienia dla najlepszych książek, jakie przeczytałam w roku 2012. Najczęściej nie są to nowości wydawnicze, ale książki, które czymś mnie urzekły, zachwyciły lub po prostu wyjątkowo mocno dały do myślenia. Polecam je każdemu – moim zdaniem idealne wpasują się w gust każdego, kto kocha książki i dobrą, ciekawą lekturę.
Suzanne Collins, Trylogia Igrzysk śmierci
Bezapelacyjne i bezdyskusyjne miejsce pierwsze. To zdecydowanie najlepsza trylogia, jaką miałam okazję czytać od czasów Harry’ego Pottera. Fantastyczna kreacja świata, wspaniali bohaterowie i wciągająca fabuła, która całkowicie zatraca czytelnika. Collins dała swoim odbiorcom nie tylko rozrywkę, ale również lekcję wiedzy o totalitarnym państwie, które nie zna litości.
Gorąco polecam, najlepiej zarezerwować sobie dużo wolnego czasu na czytanie!
Rosamund Lupton, Siostra
Doskonałe, zdumiewająco realne stadium siostrzanej miłości i uczuć, jakie towarzyszą człowiekowi po śmierci najbliższej osoby. Sugestywna narracja przypomina momentami lament Kochanowskiego nad swoją córką Orszulką. Lupton jest niebanalna, w niezwykły, nowatorski sposób łączy kryminał z powieścią psychologiczną.
Ta książka to po prostu uczta dla ducha…
Witold Szabłowski, Zabójca z miasta moreli
Sztuka reportażu w najlepszej formie. Autor nie ocenia, nie moralizuje, nie popisuje się swoją wiedzą. Przekazuje nam obraz Turcji widzianej swoimi oczyma. Poszukuje ludzi, którzy opowiedzą mu coś więcej niż można znaleźć w zwykłym przewodniku. Turcja zaprezentowana przez Szabłowskiego budzi szacunek, fascynuje i przeraża równocześnie. Wspaniała lektura, zmieniająca poglądy na wiele spraw.
Witold Szabłowski, Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji
J.k. Rowling, Trafny wybór
Doskonałe stadium życia społecznego. Wygląd w życie zwykłych ludzi, którzy manipulują, skrywają swoje demony i wady, a równocześnie żywią wiele uczuć i trosk. Rowling po mistrzowsku stwarza portrety psychologiczne, sprawiając, że bohaterowie Trafnego wyboru stają się nam bardzo bliscy, jak rodzina. To wspaniała, niełatwa powieść, która wymaga od czytelnika myślenia, analizowania i równocześnie oceny… samego siebie…
Agnieszka Steur, Wojna w Jangblizji. W tamtym świecie, t. 1
Wspaniała, polska powieść młodzieżowa, która podbija serce czytelnika wciągającą fabułą, ciekawymi bohaterami i niebywałą krainą – Jangblizją. Udany debiut Agnieszku Steur udowadnia, że polska fantastyka ma się bardzo dobrze, a wyobraźnia pisarzy wciąż może zaskakiwać. Wojna w Jangblizji pozwala zapomnieć na chwilę o czasie i przenieść się do niezwykłego świata, który wydaje nam się znajomy, choć w rzeczywistości szokuje zepsuciem i brakiem więzi…
Patronat medialny Książek Zbójeckich.
Carlos Zafon, Więzień nieba
Zafon wraca w wielkim stylu. Długo wyczekiwana kontynuacja Gry anioła nie rozczarowuje, choć pozostawia ogromny niedosyt. Pisarz znów czaruje nas pięknym słowem, wspaniałymi bohaterami i przepiękną, klimatyczną Barceloną. Powieść wydaje się być jedynie rozdziałem czegoś większego, dlatego apetyt został jedynie rozbudzony. Już teraz tęskni za cmentarzem zapomnianych książek…
Markus Zusak, Złodziejka książek
Chwytająca za serce, świetnie napisana powieść, która ukazuje tematykę holokaustu i drugiej wojny światowej w nieco inny sposób. Niebanalny sposób kreowania rzeczywistości i uczuć sprawiają, że bohaterów pamięta się na długo po skończeniu książki. Śmierć w charakterze narratora daje do myślenia, pozostawia tę książkę w pamięci na długo. Idealna lektura dla młodzieży i dorosłych.
Suzana S., City Girl
Fantastyczna i wciągająca opowieść o kobiecie sukcesu, która odważnie i bez zawahania wkroczyła w męski świat. City Girl podbiła giełdę i nie pozostawiła suchej nitki na konkurentach. Równocześnie zachowała swoje człowieczeństwo i potrafiła w porę wycofać się z destrukcyjnego świata wielkich pieniędzy i rywalizacji. Chociaż powieść traktuje o karierze i świecie cyferek, nie nuży czytelnika ani przez moment, a to wielka sztuka.
Suzana S., City Girl. Kobieta, która podbiła londyńską giełdę
Iny Lorentz, Trylogia nierządnicy
Świetna trylogia, połączenie romansu historycznego z powieścią przygodową. Trudne losy głównej bohaterki wciągają bez reszty. Czarno-białe postacie wzbudzają skrajne emocje, od nienawiści po uwielbienie. Nierządnica porywa nas ze sobą w wielką, szaloną podróż, z której ona sama powraca zawsze zwycięsko. Miło jest czytać o silnej kobiecie, której nic w życiu nie jest w stanie złamać.
Andrzej Ziemiański, Achaja, t. 1
Bardzo męska, cudownie wciągająca opowieść o księżniczce, którą życie sponiewierało, upodliło i zmusiło do przebywania w trudnych warunkach. Czy jednak kobieta się podda? Oczywiście, że będzie walczyć i to jak! Znakomita powieść, dla miłośników fantastyki i mocnej powieści przygodowej, którzy nie boją się przekleństw, walki i wojny. Dla Achai nie ma litości i dla czytelników również. Dodatkowym atutem jest język powieści – charakterystyczny i cięty jak brzytwa.