Rok 2011 obfitował w wiele znakomitych książek, ale pośród wszystkich pozycji chciałam wyróżnić te najbardziej wyjątkowe, w formie zestawienia. Po co je robię? Bo właśnie te książki polecam wam po stokroć. Na nich się nie zawiedziecie. To perły współczesnej literatury, moim subiektywnym zdaniem. To dzieła, które przebiły się przez gąszcz wielu, jakie czytałam… Oczywiście w większości nie są to książki wydane w roku 2011, bo nie tym kieruję się dobierając dla siebie lektury.
Ze względu na to, że książki poniżej wyróżnione są wyjątkowe, postanowiłam przyznać im na moim blogu miano Zbójeckich Gwiazd roku 2011. Mam nadzieję, że co roku będę je „przyznawać”, kolekcjonując w ten sposób prawdziwe skarby literatury. To oczywiście takie małe puszczenie oka wobec Was, ale… co ja sobie będę żałować?!
I tak oto zacznijmy od miejsca pierwszego:
I. Twórczość Adama Zalewskiego [ZOBACZ]
Trudno mi wyróżnić najlepszą jego książkę, wszystkie wzbudziły mój zachwyt. Zalewski to postać wyjątkowa na tle polskich pisarzy, to fenomen, unikat, biały kruk. Mam na to dowody, przedstawię je w swoim czasie. Jego powieści Biała Wiedźma, Rowerzysta, Cień znad jeziora, Grizzly, a także zbiór Sześć razy śmierć sprawiły, że zaczęłam czytać Polaków, co wcześniej mi się nie zdarzało! Panie Adamie – BRAWO.
Zalewski otrzymuje miejsce pierwsze za niezwykły styl, tak odmienny na tle literatury popularnej, za połączenie motywów z romantyzmu, poezji i innych, za udowodnienie, że thriller może być misternym dziełem pełnym symboli, znaków, powiązań.
II. Służące
Genialna powieść o ważnych tematach napisana lekkim, oryginalnym językiem. Przemyślanie dzieło, odważny debiut amerykańskiej pisarki, który okazał się wielkim sukcesem. Tej książki nie da się zapomnieć, to trzeba przeczytać!!
III. Sekretny język kwiatów
Miejsce trzecie dla niezwykłej powieści ukazującej wnętrze kobiety, a także jej symbiozę z naturą. Ta książka oparta jest na niebanalnym pomyśle, a napisana jest w sposób poetycki, poruszający…
IV. Posłaniec
Miejsce czwarte dla powieści, która swoją prostotą gra na nosie wszystkim górnolotnym plątaninom słów. Siła tkwi w przekazie i nawoływaniu na wartości tak oczywiste, a jednak zapominane… Wzruszająca, zabawna, jedyna w swoim rodzaju.
V. Świat bez końca
Genialny Follet powraca w swojej najlepszej formie. Przecudowna opowieść o miłości, zdradzie, pożądaniu – a to wszystko na tle średniowiecza. Brzmi jak hollywoodzka taśmówka, ale to prawdziwa perła, powieść pisana z rozmachem, popis kunsztu.1000 stron uczty!
VI. Cudowne życie Staśka i innych aniołów
Kolejny dowód na to, że Polacy potrafią i to jak! Zabawna opowieść i babciach i dziadkach, przepleciona baśniowością i sielanką, ukazująca prawdę, że cuda się zdarzają. Trzeba je tylko potrafić przyjąć z wdzięcznością.
Teresa Anna Aleksandrowicz, Cudowne życie Staśka i innych aniołów
VII. Mroczny zakątek
Znakomite połączenie powieści psychologicznej z kryminałem. Flynn tworzy dzieło, które można porównać do Zbrodni i kary Dostojewskiego. Przejmująca powieść ukazująca psychikę kobiety-ofiary, która mierzy się z rzeczywistością.