„Podniebny” Kerstin Gier

Kiedy na rynku pojawiła się nowa książka Kerstin Gier ucieszyłam się, jak dziecko. Uwielbiam pióro tej niemieckiej pisarki, która tworzy lekkie, zabawne, ale równocześnie wciągające opowieści. „Podniebny” to książka dla młodzieży, ale dorośli będą się przy niej nieźle bawić, czego ja jestem przykładem.

Fanny pracuje w hotelu. Nie takim zwyczajnym – to staromodne, luksusowe miejsce, w którym królują ciężkie meble, grube, atłasowe zasłony, drogie dywany i nienaganna obsługa. Hotel jest klamrą, spinającą całość fabuły, a przez większość książki Gier skupia się w zasadzie na jedynym: budowaniu barwnych, wyrazistych, atrakcyjnych postaci. Już samo ich istnienie „tworzy” akcję, bo każdy w hotelu ma swoją rolę i sprawia, że to niezwykłe miejsce przypomina coś na rodzaj „pudełka z niespodziankami”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kerstin Gier 🌛 (@kerstingier)

Kto zapadnie nam w pamięć? Poznajcie Dona – rozpieszczonego i wybitnie złośliwego chłopca, stałego bywalca hotelu; tajemniczego Tristana, który wspina się po murach i przypomina złodzieja, ale złodziejem chyba nie jest i kota, który jest zakazany ze względu na regulamin hotelu, a bez którego nikt nie wyobraża sobie tego miejsca. To zaledwie kilka przykładów!

Cała galeria postaci oraz intryga, jaka rozgrywa się z udziałem Fanny, przypomina nieco powieści Agaty Christie. To kryminał, choć sam wątek kryminalny jest dodatkiem do pysznej zabawy, jaką jest obserwowanie bohaterów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kerstin Gier 🌛 (@kerstingier)

„Podniebny” nie jest najlepszą książką Gier, ale sprawia wiele frajdy i naprawdę oddaje ducha hotelu w górach. Gier nie nudzi, sprytnie myli tropy (choć łatwo się domyślić „who is who”), oddziałuje na wyobraźnię. Książka to gotowy scenariusz na film (także animowany) i genialny pomysł na sztukę teatralną. To dowód, z jaką pieczołowitością buduje każdą postać.
Czekam na kolejną książkę pisarki. Dzięki niej wieczory stają się przyjemniejsze!

OPIS WYDAWCY

Siedemnastoletnia Fanny rzuciła szkołę i odbywa praktykę w alpejskim hotelu Château Janvier, zwanym Podniebnym. W Święta nieco podupadły hotel przeżywa oblężenie. Zjeżdżają tu najróżniejsi goście: od słynnej łyżwiarki, przez autora thrillerów, po… właścicieli kolii z legendarnym diamentem carycy Katarzyny. Z pomocą Bena, przystojnego syna właściciela, oraz tajemniczego Tristana, Fanny spróbuje pokrzyżować szyki pewnym złym ludziom. Postara się też zachować zimną krew (i pracę!), oraz znaleźć pomysł na życie, a może nawet miłość…