Drzewo migdałowe, Michelle Cohen Corasanti

Są takie historie, które dzieją się dosłownie z akapitu na akapit. „Drzewo migdałowe” jest jedną z nich. To bolesne doświadczenie wojny i cierpienia, które z czasem przeradza się w coś jeszcze głębszego. Opowieść o życiu człowieka, który zdobył wszystko, choć pragnął tylko jednego.
Myślałam, że będę czytać wstrząsającą relację z wojny. I tak było. Szybko jednak narrator zmienił moje nastawienie – a bałam się, że do ostatniej strony przyjdzie mi patrzeć i przeżywać ludzkie okrucieństwo.

Całe szczęście „Drzewo migdałowe” to przede wszystkim książka niosąca wiarę w dobro, miłość do rodziny i mądrość. Główny bohater jest nad wyraz skromnym człowiekiem, który przedstawia swoje losy bez cienia przechwałki. A ma się czym chwalić – jego bystry umysł wyrwał go z nędzy i pchał do przodu, aż w ostateczności – usłyszał o nim cały świat. To nie on wybrał naukę, ale ona jego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pegasus Yayınları (@pegasusyayinlari)

Choć z biednego chłopca przeradza się w zamożnego mężczyznę, nic nie zmienia jego światopoglądu (wartości) i myślenia. Akapit za akapitem, rozdział za rozdziałem, czytamy dzieje jego fascynującego życia, które obfituje w mnóstwo bólu, ale też radości, nadziei i niesłabnącej wiary w drugiego człowieka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez #ticonsigliounlibro (@ticonsiglio_unlibro)

Być może ta książka zostawi we mnie jakiś ślad. Jej ogromna prostota, a równocześnie mówienie o rzeczach ważnych i fundamentalnych sprawia, że przypomina nieco reportaż, a przecież literatura faktu potrafi mocno poruszać… Choć narracja jest wartka i bardzo prosta, nie jest to książka do poduszki, bo wymaga interpretacji świata, w którym my również żyliśmy i żyjemy.

OPIS WYDAWCY

Młody Palestyńczyk – Ahmad – żyje ze świadomością, że nie jest w stanie wygrać z logiką okrutnej wojny. Dorasta w środowisku przesiąkniętym strachem przed utratą domu, pracy albo życia. Najgorsza jest jednak obawa o bliskich. Nie wiadomo, co przyniesie jutro. W dwunaste urodziny Ahmad staje twarzą w twarz z najgorszymi widmami. Siostra traci życie, ojciec z jego winy trafia do więzienia, izraelskie wojsko konfiskuje dom, a ukochany brat pała żądzą zemsty, która może go doprowadzić tylko do zguby. Ahmad musi się zaopiekować skrzywdzoną rodziną i odnaleźć lepszą przyszłość dla siebie. Obdarowany cudownym umysłem, zdolnym przełamać wszelkie matematyczne granice, chce dać nadzieję sobie, swoim bliskim i udręczonej ojczyźnie.